wakacyjny niezbędnik malucha

Wakacyjny niezbędnik malucha – top 10

Tegoroczne wakacje pod wieloma względami są i będą wyjątkowe. Przez ostatnie miesiące nasze plany urlopowe wisiały pod znakiem zapytania, terminy i kierunki podróży do końca pozostawały niepewne. Zdecydowana większość z nas rezygnuje z planów zagranicznych wyjazdów, koncentrując się na poszukiwaniach mniej czy bardziej kameralnych destynacji w kraju. Unikamy hoteli, stawiamy na domki, gospodarstwa agroturystyczne, campingi lub namioty. Jednym słowem próbujemy tego, co nieznane lub od dawna zapomniane.

Po ostatnich miesiącach mamy prawo czuć większe zmęczenie niż zazwyczaj – tygodnie spędzone w domu, łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi, sprawiają, że mamy większą potrzebę regeneracji. Nasze dzieci również złaknione są odmiany i wypoczynku od niełatwej codzienności.

Aby urlop okazał się upragnionym wytchnieniem i nie zaskoczył falą przykrych niespodzianek, warto zawczasu przygotować torbę podróżną.

 

  • NIEPRZEWIDYWALNA POGODA Nasze lato potrafi być upalne ale bywa kapryśne. Pakując walizkę warto przygotować się na zmienne warunki pogodowe, od ostrego słońca po wietrzną i deszczową aurę. O ile o kąpielówkach i strojach plażowych zdajemy się pamiętać zawsze, o tyle o przeciwdeszczowych kurtkach i czapkach już nie zawsze. Warto spakować kilka cieplejszych ubrań i dodatkową parę butów lub kalosze dla naszych pociech.
  • SŁOŃCE To właśnie na nie liczymy. Jest gwarancją dobrego nastroju i pięknej opalenizny. Krem z filtrem UV znajdzie się w każdej kosmetyczce. Żel łagodzący oparzenia słoneczne i preparat z pantenolem – również powinny. Niewielkie i lekkie namioty plażowe dadzą najmłodszym odpoczynek od upału, a woda termalna w sprayu przyniesie ukojenie nagrzanej od promieni słonecznych skórze. Kapelusze, czapki z daszkiem, chustki na głowę to podstawa letniej stylizacji malucha.
  • KOMARY i KLESZCZE Te nie dają za wygraną, a ich liczebność z tygodnia na tydzień jest coraz większa. Ważne by preparat był odpowiedni do wieku dziecka, a częstotliwość jego aplikacji była zgodna z zaleceniami producenta. Przy planowanych wędrówkach w lesie, warto pamiętać o długich rękawkach i nogawkach oraz starannym sprawdzeniu skóry dziecka po wieczornej kąpieli. Jeśli wybieramy się w miejsca gdzie o kontakt z kleszczem nie ciężko – przyda się podręczny zestaw do usuwania nieproszonych gości.
  • APTECZKA Maseczki i żele antybakteryjne to nie jedyny higieniczny must have tego lata. Preparaty do odkażania ran czy plastry też warto mieć zawsze przy sobie. Przyda się także sprawdzony środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy oraz termometr. Pamiętajmy o lekach zażywanych na stałe (alergie, choroba lokomocyjna) oraz o soli fizjologicznej w ampułkach (nieocenionej przy zatarciu oka piachem) i żelu na ukąszenia. Sposób odżywiania na wyjeździe często różni się od codziennej diety, dlatego warto mieć w apteczce sprawdzony probiotyk.
  • DOKUMENTY Problemy zdrowotne mają to do siebie, że lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie. Książeczkę zdrowia dziecka oraz dokument potwierdzający tożsamość dziecka w przypadku nieplanowanej wizyty w szpitalu trzeba mieć przy sobie. Warto, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, zakupić opaskę identyfikacyjną, która umożliwi szybkie odnalezienie rodziców malucha w przypadku odłączenia się od opiekunów.
  • TOALETA Arsenał pieluch i mokrych chusteczek każda mama ma zawsze pod ręką. Podkładka na toaletę lub nocnik ułatwią naszym dzieciom życie na wakacjach. A jednorazowe, tekturowe nocniki uratują nas podczas podróży samochodem.
  • SEN Kiedy nasze pociechy śpią, my też w końcu możemy wrzucić na luz. Warto zadbać o jak najlepsze warunki do snu – ulubiona podusia czy pluszak ułatwią dziecku zasypianie, a śpiworek DreamBag zadba o komfort i niczym nieprzerywany sen do samego rana. Będziemy mieć pewność, że ciało dziecka będzie całą noc okryte, a temperatura do snu, niezależnie od pogody – optymalna.
  • ZABAWA Dziecko bez ukochanych zabawek nie ruszy się z domu – to pewne. Ale o wiaderku, łopatce, kredkach, lornetce, książeczkach musi pamiętać rodzic. Pompowane kółka i pływaczki szczególnie przydatne okażą się w przypadku urlopu nad wodą. Latawiec, rakietki lub piłka zawsze uprzyjemnią wspólnie spędzany czas.
  • BEZPIECZEŃSTWO Jeśli planujemy wycieczki rowerowe – pamiętajmy o kasku. Nie zajmuje wiele miejsca w samochodzie, a korzyści w razie upadku są nie do przecenienia. Jeśli planujemy spływy kajakowe, rowery wodne, żaglówki – warto kupić przed wyjazdem kamizelkę ratunkową. Co do zasady, te zawsze powinny być wypożyczalni, bywa jednak, że ilość kapoków dla dzieci jest niewystarczająca.
  • DLA NAJMŁODSZYCH Wózek z moskitierą, nosidełko, łóżeczko turystyczne stanowią podstawowy ekwipunek każdego rodzica. Jeśli w miejscu do którego się wybieracie toaleta będzie wyposażona wyłącznie w prysznic, warto przemyśleć zabranie wanienki. Z kolei koc piknikowy ułatwi wypoczynek na łonie natury.

Niezależnie od kierunku, warunków wypoczynku, pogody, największy wpływ na to czy wakacje zaliczymy do udanych, mamy my sami. Dlatego pozytywne nastawienie, spora doza elastyczności (w końcu jadą z nami dzieci) oraz zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad higieny, powinny nam towarzyszyć od początku do końca urlopu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marsupiale

Śpimy jak susły, pracujemy jak pszczółki. A nakręca nas dziecięca radość i miłość do natury. Wierzymy, że nikt lepiej od mamy i taty nie zatroszczy się o bezpieczeństwo i wygodę maluszków. Tworzymy rozwiązania, które pomagają rodzicom w pełnieniu tej odpowiedzialnej misji, gdy oni sami potrzebują odpocząć.