wełna merynosów – dlaczego najlepsza dla dzieci

Wełna merynosów – dlaczego najlepsza dla dzieci

Wybierana przez sportowców, ceniona wśród projektantów mody, uwielbiana przez rodziców – wełna merynosów, od lat cieszy się ogromną popularnością. Wyjątkowe właściwości merino sprawiły, że doczekała się miana “cudownej wełny”. Jej cena potrafi być zawrotna, ale korzyści jakie daje rekompensują z nawiązką wydatki. Skąd wziął się fenomen wełny merino i dlaczego została uznana za najlepsze włókno na tekstylia dla dzieci i niemowląt?

Merynosy to prastara rasa owiec, zamieszkująca najczystsze, górzyste tereny Australii i Nowej Zelandii, gdzie temperatury zimą spadają poniżej -15°, a latem niejednokrotnie przekraczają 35° Celsjusza.  Na przestrzeni setek lat, te dumnie prezentujące się zwierzęta, przystosowały się do ekstremalnych warunków klimatycznych, w jakich żyją. Wyjątkowo obfite runo zabezpiecza je przed panującym w zimie mrozem, jednocześnie skutecznie izolując od upałów w letnie dni.

W krajach, gdzie żyją merynosy, ich wełna stanowi podstawę garderoby dzieci, seniorów oraz osób aktywnych. W pozostałych częściach globu robi obecnie zawrotną furorę, ponieważ korzyści jakie daje, są nie do przecenienia.

Supermoce wełny merino

Bezpieczeństwo termiczne

Naturalnie poskręcane włókna wełny merino tworzą między sobą tysiące poduszek powietrznych, dzięki którym tuż przy skórze utrzymuje się ciepły i przyjemny mikroklimat. Co niezwykle istotne – wełna merino jest bardzo przewiewna, pozwala skórze swobodnie oddychać, dzięki czemu ogranicza ryzyko przegrzania organizmu. Dzieci, a w szczególności maluszki, nie mają w pełni wykształconej zdolności termoregulacji. Bardzo łatwo o wyziębienie lub przegrzanie organizmu. Wełna merino adaptuje się do potrzeb dziecka – grzejąc zimą, a latem chroniąc przed upałem.

Odprowadza wilgoć

Dzięki swojej budowie – hydrofilowej w środku i hydrofobowej na zewnątrz – włókna błyskawicznie wyłapują wilgoć i usuwają ją do atmosfery. Co ciekawe, wełna merino pochłania pot kiedy ten ma jeszcze postać pary wodnej. Nie dochodzi więc do jego skroplenia na skórze. Wełna szybko schnie a skóra pozostaje zawsze ciepła i sucha. Jeśli natomiast dojdzie do nieoczekiwanego zamoczenia (np. przecieku pieluszki), wówczas naturalna powłoka, którą pokryte jest każde włókno, dosłownie odpycha cząsteczki wody. Wilgoć będzie odczuwalna dopiero po przekroczeniu 60% saturacji. Jednym słowem wełna merynosów grzeje nawet gdy jest mokra.

 Przewiewna

Porowata i łuskowata budowa włókna wełny merino gwarantuje ciągłą cyrkulację powietrza. Skóra oddycha, a nieprzyjemne podrażnienia czy odparzenia, o jakie nietrudno przy włóknach syntetycznych, nie występują.

Naturalna, czysta, hipoalergiczna

Hodowla merynosów odbywa się w ekologicznych warunkach, ich wełna jest wolna od zanieczyszczeń i szkodliwych chemikaliów, wywołujących reakcje alergiczne. Na hipoalergiczne właściwości wełny merino ma również wpływ lanolina, pokrywająca włókna. Dzięki niej wełna jest antystatyczna i wręcz odpycha brud, kurz i roztocza. A to wyjątkowo ważne z perspektywy rodziców małych alergików i astmatyków.

Jedwabiście miękka i delikatna

Wełna merino nie „gryzie” – jej włókna są tak cienkie, że ledwo widoczne gołym okiem. Ich średnica waha się między 15 a 23 mikronów! To prawie 10 raz mniej niż ludzki włos. Włókna nie dość, że cienkie jak nić pajęcza, to do tego bardzo elastyczne i sprężyste. Nie łamią się i nie powodują uczucia swędzenia i drapania, znanego z kontaktu z tradycyjną wełną. Zawartość lanoliny dodatkowo nadaje im jedwabistej miękkości i gładkości. Wełna merino nie tylko nie podrażnia ale wręcz troszczy się o delikatną i wrażliwą skórę dziecka. Można ją bezpiecznie stosować nawet przy atopowym zapaleniu skóry.

Antybakteryjna

Struktura włókna – przyciągający wodę rdzeń i odpychająca wilgoć powłoka zewnętrzna – sprawia, że wełna nie pozostaje długo wilgotna. Dzięki czemu stanowi środowisko wolne od bakterii i grzybów.

 Nie chłonie zapachów

Zarządzanie wilgocią chroniące przed namnażaniem drobnoustrojów sprawia, że wełna merino pozostaje długo czysta i świeża. Ponadto, dzięki sporej ilości lanoliny, wełna merino nie chłonie zapachów z otoczenia. Sama również nie posiada typowego dla wełny zapachu.

Plamoodporna

Lanolina pokrywająca włókna stanowi barierę dla brudu, a keratyna w nich zawarta utrudnia wsiąkaniu mokrych zabrudzeń. Wystarczy odpowiednio szybko zetrzeć plamę ściereczką, by po zabrudzeniu nie pozostał żaden ślad.

Łatwa w pielęgnacji

Wełna merino nie jest wymagająca. Ze względu na właściwości antystatyczne i plamoodporne, nie wymaga częstego prania. Jeśli natomiast przyjdzie czas by ją odświeżyć, można to spokojnie zrobić w pralce. Wystarczy delikatny cykl prania i wirowania oraz użycie odpowiednich środków piorących, by przywrócić czystość i świeżość. Wełna merynosów nie wymaga też prasowania – rozłożona po praniu, wyschnie bez zagnieceń.

Trwała

Włókno wełny merino może być zgięte ok 20 000 razy nim zostanie złamane. Lepiej od pozostałych włókien naturalnych znosi farbowanie oraz dłużej utrzymuje kolor. Tekstylia z wełny merino, w niezmienionym stanie i fasonie, będą służyć nam latami.

Elastyczna

Plastyczny charakter włókien  sprawia, że mogą być naciągane i wyginane we wszystkich kierunkach, bez obawy przed uszkodzeniem ich struktury. Dzianiny z wełny merino mogą być rozciągane do 30% swojej długości, bez obaw o zniekształcenie i utratę fasonu.

Ognioodporna

Wełna merino jest ognioodporna – podpalona tli się przez chwilę, zwęgla, po czym gaśnie. Ta cecha sprawia, że wełna merino jest najbezpieczniejszym włóknem naturalnym. Dla porównania bawełna, len i bambus zawierają sporo celulozy, która pali się żywym ogniem. Z kolei włókna syntetyczne, takie jak poliester, ulegają stopieniu, pogarszając sytuację w przypadku pożaru.

Z filtrem UV

Natura zaopatrzyła runo merynosów w naturalny filtr UV, dzięki któremu ich wełna chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Ekologiczna i etyczna

Wełna merino jest surowcem naturalnym, a co za tym idzie w 100% biodegradowalnym i bezpiecznym dla środowiska. Jest również surowcem odnawialnym, ponieważ runo merynosów odrasta w przeciągu roku od strzyżenia. Owce pasą się na czystych ziemiach z daleka od wszelkich skażeń i zanieczyszczeń, a ich hodowla prowadzona jest z pełnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego oraz samych zwierząt.

Merino a dziecięcy sen

Właściwości “cudownej wełny” mają niebagatelny wpływ na jakość i komfort snu najmłodszych. Termika włókna podążająca za potrzebami dziecka oraz błyskawiczne odprowadzanie wilgoci sprawiają, że dziecko śpi głębiej i dłużej. Wybierając rozwiązania do snu, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestię wygody i bezpieczeństwa ale też ekonomiczny aspekt produktów z wełny – im dłużej i częściej będą dziecku służyć, tym inwestycja w zdrowy sen będzie bardziej satysfakcjonująca (np. całoroczne śpiworki DreamBags).

Marsupiale

Śpimy jak susły, pracujemy jak pszczółki. A nakręca nas dziecięca radość i miłość do natury. Wierzymy, że nikt lepiej od mamy i taty nie zatroszczy się o bezpieczeństwo i wygodę maluszków. Tworzymy rozwiązania, które pomagają rodzicom w pełnieniu tej odpowiedzialnej misji, gdy oni sami potrzebują odpocząć.